Dinlenme Bir Teknik

  Yoga yaptıktan sonra dinlenme bölümünde veya çocuklarınızı akşam yatağa yatırırken ve sabah uyandırırken kullanabileceğiniz eğlenceli bir teknik…
  Çocukları yoga dersinden sonra dinlendirmenin ne kadar eğlenceli olduğunu yaptıran bilir. Uzun bir çalışma yapmışsınızdır, ufak çocuklarla değişik maceralar yaşamış, büyük çocuklarla bir tema eşliğinde bedenin her tarafıyla çalışmış, oyunlar oynamışsınızdır. Çocuklarda en az sizin kadar bedenlerini dinlendirmeyi ve acaba şimdi nasıl dinleneceğim, hayalimde yine bir yerlere mi gideceğim, yıldız ya da bir kukla ziyaretime mi gelecek derken hayır bunların hiç biri olmuyor. Birden yumuşak klasik bir müzik odayı dolduruyor.
  ‘IQ Çocuk0-12 yaş’ (Mozart-Bach-Beethoven-Chopin-Schumann gibi sanatçıların parçalarını çalan harika bir disk var ben bazı çalışmalarımda bu diski kullanmayı çok seviyorum)
  Çocuklar daha önceden eşleşir ve anlaşmalı olarak önce biri matın üzerinde, yere bedenlerinin fotokopisini çıkaracak kadar rahat ve kendilerini bırakmış şekilde yatar, diğer arkadaşı yanına oturur. Öğretmen yönlendirmeyi yapar ve yumuşak bir sesle iyi dinlenmeler saçlar der. Oturan eşler dinlenmeye geçmiş eşlerinin saçlarına dokunur ve yavaşça saçlara masaj yapar. Öğretmen devam eder: İyi dinlenmeler alın yine alına masaj yapılır, iyi dinlenmeler kaşlar, kaş bölgesine masaj yapılır, iyi dinlenmeler, burun, çene, kulaklar, yanaklar, omuzlar, kollar, dirsekler, eller, el parmakları, avuçlar, bacaklar, dizler, ayaklar, ayak parmakları. Söylenen her beden bölümüne dokunulur ve çok yumuşak masaj yapılır.
  Ayaklara gelince oturan eş durur birkaç saniye bekler ve yine öğretmen artık uyanma vakti geldi deyince elleriyle arkadaşının bedeninin yanlarından dokunarak yukarı kadar çıkar ve zil sesiyle yatan çocuk gözlerini açar. Yavaşça matının üzerine oturur ve dinlenmeyi yapmamış arkadaşıyla yer değiştirip kendisine uygulanan çalışmayı bu sefer arkadaşına o uygular.
  Aynı çalışmayı evde çocuklarınızla yapmak isterseniz iyi dinlenmeler yerine çocuğunuza iyi geceler alın, iyi geceler kaş diyerek bu çalışmayı yatma vaktinde uygulayarak çocuğunuza hafif bir masajla rahatlamayı sağlayabilir ve sabah da uyandırırken aynı yöntemle günaydın kaşlar, günaydın omuzlar, günaydın bacaklar diyerek güne hoş ve güzel başlayabilirsiniz.
  Sevgiyle…