İletişim ve Stratejileri

  Etkileşimin önemini hiç düşündünüz mü?
  Son zamanlarda tartışma programlarını izlemekte zorlanıyorum, bunun en büyük nedeni de insanların birbirlerini dinlememeleri. Devamlı birbirlerinin sözlerini kesip kendi düşüncelerinin doğruluğunu empoze etmeye çalışmak benim dikkatimi dağıtıyor ve kimseyi dinleyemez oluyorum.
  Halbuki iletişimde en önemli noktalardan biri iyi bir dinleyici olmak. Bizler yetişkin olarak çocuklara model olduğumuza göre acaba bu tarz konuşma biçimine şahit olmaları ileride tartışma programlarının tamamen seyredilemez hale gelmesi ve ortadan kalkması mı demek olacak. Herkes aynı anda konuşuyor, herkes kendisini haklı görüyor, fikir ayrılığı varsa zaman zaman hakarete gidecek kadar cevaplar verebiliyorlar. Yetişmekte olan çocuklarda bu tarzla büyüyorlar.
  Çocuk deyince benim için akan sular durur. Onlara karşı bir hata yaptığımda bütün kalbimle onlardan özür dilerim.
  İletişim kurarken karşımızdaki çocuksa ve bizimle iletişime geçmeye çalışıyorsa onun bu iletişime geçme çabalarını fark edip ona fırsat vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Sanırım iyi bir dinleme alışkanlığını ufak yaşlarda dinlendiğini bildiğinde ve dinlediğinde çok kolayca kazanacaktır. Bir hikaye, öykü ya da masal anlattığımda anlatılanın bir kısmını tekrarlatmayı hiç ihmal etmemeye çalışırım, sorular sorarım ya da hikayeyi özetlerken boşlukları doldurturum. Bu şekilde iyi dinleme alışkanlıkları kazanmalarını desteklediğimi düşünüyorum. Ayrıca anlatılanda dikkatini neler çekiyor, hikaye ile ilgili sorular sorduğumda nasıl cevaplar veriyor bütün bunları izlemeye çalışırım.
  İletişimle insanlar arasındaki ilişki gelişebileceği gibi bozulabilirde. İlişkiyi sürdürmede iletişim merkezi bir öneme sahiptir. Bir ilişkiyi sürdürebilmek için çıkan çatışmayı çözmek gerekiyor sözcükler, roller, alışkanlıklar ilişki için iletişimin bağlarıdır. Çocukların duygularını açıkça ifade etmelerine, onları hiçbir şekilde yargılamayacağımdan emin olmalarına gayret ederim. Göz temasını asla göz ardı etmem yakınlığın bir şekli sözsüz iletişim olarak göz temasını, yüz ifadelerini mutlaka incelerim.
  İyi bir dinleyici olmaya çalışırım ve çalışıyorum…
  Dengeli, sağlıklı iletişim, ilişkiden alınan doyum için çok önemlidir.