Kağıt Süslemelerle Nefes Çalışması

    Kağıt süsleri oldukça uzundur, özel günlerde odanın bir köşesinden diğer köşesini rahatlıkla süsleyebiliyorsunuz. Rengarenk oluşu benim çok hoşuma gider, bir gün bu çekici renklerdeki süsleme kağıtlarını parçalara ayırmaya karar verdim. Her parçada 5 renk olacak şekilde hepsini böldüm. İki ucundan tutup nefes alırken açtım ve nefes verirken kapattım, hem hoş bir görüntü oluşuyordu hem de nefesimi takip edebiliyordum. Bu nefes çalışmasının çocuklar için hem eğlenceli hem de nefeslerini takip etmede onlara yardımcı olacağını düşündüm.
    Düşüncemde yanılmamıştım, çok hoşlarına gitti, sadece tekrarlamak zorunda olduğum cümle şuydu
    “Yavaşça çekiştirmeden nefes alırken açın ve nefes verirken kapatın. Süsleme nefesinizle aynı anda hareket etsin… yoksa parçalanır…”
    Koparmıyorlar mı? diye bir soru aklınızdan geçmiş olabilir. Evet, kalabalık grupla uyguladığımda bazen kopabiliyor. Yinede kaç renk kaldıysa o kadar renkle çalışmalarına devam ediyorlar. Ama bende zaten o yüzden yavaşça, çekiştirmeden diyerek açarken mi kapatırken mi nefes almaları ve nefes vermeleri gerektiğini söylüyorum.
    Kalabalık olmayan gruplarla çalıştığım zaman bu tarz bir sorun yaşamıyorum. Önce hep birlikte aynı anda nefes alıp vermeye başlıyoruz ama sonra çocuklara kendi nefes ritimlerine göre kağıt süslemelerini açıp kapamayı ayarlamalarını söylüyorum. Sonuçta küçük çocuklarda herkesin nefes alış ve verişinin farklı zamanlarda ve farklı uzunlukta olduğunu öğreniyorlar.