Yogalin çocuk yogasında kahkaha yogası

    Son zamanlarda kahkaha yogasını daha sık duymaya başlamışsınızdır. Ben yıllardır Yogalin® Çocuk Yogası Eğitmenlik eğitiminde bir bölüm olarak mutlaka kahkaha yogasından bahsederim. Katılımcıların kahkaha yogası hakkında bilgisi olmasını sağlayıp gerekirse tamamlayıcı eğitimini de alması açısından önemli olduğunu düşünmüşümdür.
    İki ay önce Kahkaha yogası liderlik eğitimini aldım ve eğitim süresince aklımdaki tek şey şuydu. Bana öğretilen her şeyin Çocuk yogasına ne kadar rahat entegre edilebilme imkânının olduğu. Çok heyecanlanmıştım ve sertifikamı alır almaz ilk derste hemen çocuklara uyguladığım derslerin içine kahkaha yogasını da serpiştirdim.
    Küçük çocuklarla hiçbir problem yaşamazken büyük çocukların (gençlerin) bakışlarında “hocaya geldiler” ifadeleriyle karşılaştım. Nedensiz gülmeleri ne kadar zordu. Bu zorluğu fark edince hiç pes etmedim her derste mutlaka kahkaha egzersizlerinden birkaç tanesini uyguladım ve artık biliyorlar derslerimin içinde genelde birkaç tane kahkaha egzersizi var ve kendilerini rahat bırakıyorlar, salonu çocukların ve benim kahkaha seslerimizle doldurabiliyoruz.
    Kahkaha yogasının birçok yararları var. Nefes çalışmalarıyla birlikte uygulandığı için alınan oksijen sayesinde stresi azaltmada yararlı, mutluluk hormonu dediğimiz endorfin hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. Çocuklar bazen okuldan yorgun ya da bir dersten aldıkları kötü bir not yüzünden omuzlar aşağıda, sırt kambur, suratları asık içeri girdiklerinde hemen ısınma hareketleri olarak kahkaha yogası ile başlıyorum. Böylece kahkaha yogası bir deşarj olma imkânı da sağlıyor. Moralleri düzelmiş, güler yüzlü, eski neşeleri yerine gelince hazırlamış olduğum yoga programına geçiyorum. Aynı zamanda birbirini tanımayan çocuklar yan yana geldiğinde kahkaha egzersizleri sayesinde birbirleriyle daha kolay sosyalleşip kaynaşabiliyorlar. Tabii ki Kahkaha yogasının birçok başka yararları var, benim ilgilendiğim nokta bu yararları çocukların hayatına yoga aracılığı ile beraber kaynaştırıp günlük çalışmalarıma sokabilmek.
    Yogalin® eğitimini almış birkaç arkadaş geçen hafta sonu kahkaha yogası liderlik eğitimini aldılar. Yogalin® eğitmenlik sertifikası alabilmeleri için ödevler hazırlıyorlar ve şimdi bir tanede çocuk yogasında kahkaha yogası ödevi hazırlayacaklar. Yapacakları ders programlarını büyük bir heyecanla bekliyorum. Kim bilir belki bir fırsatımız olur ve sitemizde hikâyeler bölümünde sizinle de paylaşabiliriz.