Nefesi Görmüyorum ama Fark Ediyorum

  Gerekli malzemeler: Her çocuk için küçük birer pamuk parçası.
  Çocuklar dik bir şekilde bağdaş kurarak otururlar ve avuç içlerine top haline getirilmiş küçük birer pamuk parçası verilir, eller düz tutulur. Değişik nefes verişlerinin pamuk parçası üzerindeki etkileri incelenir.
  a)Burundan nefes alıp ağızdan verirken: Normal nefes alıp verirken önce burundan alıp ağızdan nefeslerini verirler ve pamuğun nasıl hareket ettiğini gözlemlerler. Aynı şekilde bu sefer daha derin bir nefes alıp hızlı bir şekilde pamuğa ağızdan üflerler. Hem bedenlerini hem de pamuğun durumunu gözlemlerler.
  b)Burundan nefes alıp burundan verirken: Bu nefes çalışmasının ikinci bölümünde ellerini burunlarına yaklaştırıp nefes alırlar ve verirken ağız kapalı burundan nefes verirler. Aynı şekilde bir önceki çalışmadaki gibi yine burundan derin bir nefes alırlar ve hızlı, uzun bir nefesi burundan verirler. Pamuk hareket edecektir. Bedenlerini ve pamuğun durumunu gözlemlerler.
  c)Burundan nefes alıp 1 nefesi 3 bölümde burundan verirken: Son çalışmada da ellerini burunlarına yaklaştırırlar. Burundan derin bir nefes alıp, nefesi kısa Aralıklarla 3 kerede burundan boşaltırlar. Pamuk 3 defa hareket edip duracaktır.
  Nefes rüzgâr gibidir, rüzgâr görünmez ama ağaçların yaprakları hareket ettiğinde, rüzgârgülü dönmeye başladığında, saçların uçuştuğunda rüzgârın oradan geçtiğini anlarsın.