Terlik pabuca kanmayan uğur böceği

  Hikâyenin yaratıcısı: Burcu çağlayan – Yogalin® Çocukyogası eğitmeni
  Yaş: 5 yaş ve üstü
  ISINMA: Ormanda yürüyüşe çıkılır… Yürüyüş, (topukla bas, parmak ucunda yürü, ayakların iç sonra da dış kısmına basarak yürü, hızlı adımlar at, yavaşça yürü, hoplayarak yürü)
  Tüm sınıf içinde yürüyerek ısınılır… Bu bir tur olduğu için sıranın önünde öğretmen öğrencileri yönlendirir… Eğer ısınma yeterli değilse, Ormanda minik bir mola verilip güneşe selam serisi yaptırılır.
  Tam o sırada –savaşçı duruşuna geçildiğinde, hepsinin parmak uçlarına birer UĞUR Böceği konar. (Uğur böceği parmaklara yapıştırılabilir- Sticker uğur böcekleri satılıyor)
  Uğur böceği şans getirir… Ama nasıl? Hepsi bir dilek dilerler….
  Fakat Uğur böceğinin bir tekerlemesi var bu tekerlemenin söylenmesi gerekiyor
  “Uç uç böceğim, annem sana terlik pabuç alacak”... bir kez tekrar edilir
  ve parmağa doğru üflenir (nefes çalışması) fakat o da ne uğur böceği uçmaz.
  “Uç uç böceğim, annem sana terlik pabuç alacak”… bir kez daha tekrar edilir.. Daha kuvvetli üflenirrrrrr…. Fakat uğur böceği yine uçmaz.
  Bunun üzerine uğur böceğine sorulur ” niye uçmuyorsun, tekerlemeni de söyledik”..
  Uğur böceği kafasını arkasına doğru uzatır…
  “Terlik pabuca kanmam ben… Uçmam için başka şeyler yapman lazım.”
  Bunun üzerine çocuklar “ne yapmamız gerekiyor uçman için, dileğimizi yerine getirmeyecek misin” diye sorarlar…
  Uğur böceği düşünür taşınır… “Bana hayvanları veya ormanda gördüğün şeyleri taklit et. Birilerinin bir şeyleri taklit etmesi beni hep mutlu eder, eğer eğlenirsem, gerçekten iyi taklit ettiğini düşünürsem, senin dileğini yerine getirmek için uçacağıma söz veriyorum” der..
  “Bunun üzerine çocuklar…
  Köpek, ördek, Timsah, kurbağa, ağaç, köprü, nehir, denizkızı, fil, değirmen, gibi duruşlar yaparlar..
  Ama duruşların içinde çocuklara ” uğur böceği nerenize kondu gibi” o bölüm üzerindeki farkındalıklarını geliştirecek şeyler sorulur…
  Örnek; aşağıya bakan köpekte uğur böceği popo ya konur….:)
  Duruşta iken poponun üzerinde duran uğur böceğine ” uç uç böceğim, annem sana terlik pabuç alacak” diye tekerleme söylenir… tekerlemeyi söyledikten sonra üflemeyi unutmayın
  Uğur böceği hiç oralı olmaz…
  Bunun üzerine ağaç duruşuna geçilir. Çocuklara uğur böceği nerene kondu diye sorulur. Örneğin: Çocuklardan biri cevap verir omzuma kondu… Tekerleme söylenene kadar duruşta kalınır. Tekerlemeyi söyledikten sonra üflemelerine rağmen uğur böceği bu sefer” başka neyi taklit yapabilirsin” diye sorar…
  (Duruşlar bu şekilde çeşitlendirilir) Uğur böceği nerene kondu sorusu sorularak her duruşta bölgesel farkındalık yaratılır… Tekerleme bitene kadar duruşta kalmanın gerekliliği vurgulanır.. Ve nefes çalışması duruşun içinde yapılarak maksimum fayda sağlanır. Sonra diğer bir duruşa geçilir..
  En son artık taklit edilecek bir şey kalmadığında yanlarından bir kelebek geçer… Hepsi kelebeği taklit etmeye başlarlar ve sınıfın etrafında ayakta dolanarak veya oturur pozda kelebek gibi kanatlarını süzerek uçuşurlar…. Uğur böceği yere konar, tekerlemeyi söylerler, Uçmaz yine uğur böceği ama kocaman bir kahkaha atar….
  O sırada kelebek uçarak uğur böceğinin yanına gelir…
  Aslında Uğur böceği ve Kelebek çok iyi arkadaşlardır…
  Kelebek taklidiyle Uğur böceğinin de keyiflenmesi bu yüzdendir….
  Çocuklar eğer ayakta uçuşarak kelebek yaptılarsa artık yere otururlar ve bir kez de oturarak kelebek duruşunu yaparlar….
  Uğur böceği hepsine dönerek ” Bugün çok güzel hareketler yaptınız, hepiniz çok başarılı yogi-yoginilersiniz ve bu yüzden dileğinizi gerçekleştireceğim-sözümü tutacağım” der. Çocuklar sevinir…
  “Fakat” der,” şimdi sessizce oturun, gözlerinizi kapatın ve ellerinizi kalbinize koyup dileğinizi düşünün”… Hepsi sessizce oturup, meditatif bir şekilde dileklerine odaklanırlar…
  “Ben ve Kelebek sizin dileklerinizi gereken yere ulaştıracağız…” der Uğurböceği.
  Şimdi parmaklarınızın ucuna konduk…
  “Hepiniz dileklerinizi dilediniz mi, Peki dileğinizin içinde sağlık, mutluluk ta kattınız mı? …
  Şimdi güzelce gülümseyin ve avuçlarınızı hafifçe aralayıp, dileğinizi düşünerek bize doğru rüzgâr yapar gibi havaya-gökyüzüne üfleyebilirsiniz..
  Çocuklar avuçlarını açarak, kelebek ve uğur böceğini göklere doğru üflerler….
  Uğur böceği, çocukların dileklerini taşır, Kelebek ise Uğur Böceğiyle beraber dileklerin gitmesi gereken yere, aynı çiçek tohumlarını başka başka topraklara serpiştirdiği gibi ulaştırır….
  EL BECERİSİ:
  Bu hikâyenin sonunda bedeni de dinlendirdikten sonra çocukların durumuna göre onlara birer Kelebek mandalası verebilir ve sessizlikle hafif bir müzik eşliğinde odaklanarak mandalayı boyarlar.
  Değişik mandalalar internetten indirilebiliniyor.