Ressam Oyunu

  Çocukların hepsinin birer ressam oldukları, ancak onların diğer ressamlardan farklı olarak boyalarla değil kendi bedenleriyle resim yaptıkları söylenir.
  Öğretmen; Küçük Ressamlardan bir resim çizmelerini ister. İstediği resmin şu şekilde olmasını söyler;
  Örnek; Koskocaman ağaçların(ormanı canlandırmak için çoğunluğun ağaç duruşunda olması beklenir) olduğu bir ormanda, ağaçların etrafında kuşların( birkaç çocuk kuş duruşunda ağaçların etrafında kanat çırpıyor)ve kelebeklerin (birkaç çocuk kelebek duruşunda) uçtuğu bir resim. Bu resmi yer değiştirerek tekrar çizmeleri istenir böylece her çocuğun farklı duruşları deneyimlemeleri sağlanır.
  Amaç; İşbirliği, Organize hareket etme, Birlikte karar verme, Yaratıcılık, Duruşları öğrenmek
  Ekin bu oyunu öğrencilerine uyguladığında çocukların tepkileri de şu şekilde olmuş.
  Bu oyunu 5-6 yaş grubuna uyguladım. Oyunu çok sevdiler. Önce konuyu ve resimde olmasını istediğim hayvanları onlara söyledim. Kimin hangi duruşu yapacağına birlikte karar verdiler. Bir süre benim belirlediğim konuya göre resim oluşturdular. Daha sonra bu sefer onların bir konu belirleyerek canlandırmalarını istedim. Kendi belirledikleri resimde iki kişi mutlaka bir yoga duruşunu diğer kişi ise kendi yarattığı bir duruşu yaptı. Tabiİ buna da birlikte karar verdiler. Çok yaratıcı fikirler çıktı. Bazı yoga duruşlarını kendi kafalarına göre modifiye ettiler. Bunun dışında kokuşmuş çorap duruşu vb. çok yaratıcı duruşlar yaptılar. Oyun sırasında hepimiz çok eğlendik.
  OYUNU KURGULAYAN : Ekin Arıkan Özkan