Yoga'nın çocuk gelişimindeki rolü


  Bu başlık altında öncelikli olarak söylemek istediğim şey; her ne kadar yoga çocuk gelişimi için faydalıysa, çocukları izlemek de yoganın anlaşılması için faydalıdır. 2,5 yaşındaki yeğenimle yaptığım yoga pratiklerinde, onun aslında bu hareketlere ne kadar yatkın olduğunu görmek çok ilgimi çekti. Bunun da ötesinde, zaten doğal hareketlerinin içinde pek çok yoga pozunun olduğunu görmek daha da ilgi çekici oldu. Örneğin yerden kalkarken köpek pozunu veriyor ☺
  Ancak büyüdükçe doğal hareketlerimizi yitiriyoruz, hele ki günümüz dünyasında. Yoganın çocuklardaki en önemli etkilerinden biri kendi doğallarında var olan birtakım hareketlerle haşır neşir olmalarını, unutmamalarını sağlamak olabilir. Yine yoganın çocuklarda pek çok anlamda faydalı olduğunun en büyük kanıtı da yoga derslerini heyecanla beklemeleri ve katılmaları. Çünkü inanıyorum ki her çocuk, kendisine gerçekten iyi gelen şeyi hisseder ve ona doğal bir yönelimi olur.
  Günümüzde benim de yaşadığım en büyük sıkıntılardan biri nefes ile ilgili. Yaşamak için nefes almaya ihtiyaç duyduğumuzu unutuyoruz. Pek çok alanda otomatikleştiğimiz gibi nefes alış verişimiz de otomatik. Kronik olarak yorgunluk, bitkinlik yaşıyoruz. Elbette pek çok sebebi olabilir ama yeterince doğru nefes alamayışımız da buna etken. Yoga küçük yaşta nefes almanın önemini ve bununla ilgili farkındalığı vurgulaması açısından da oldukça önemli.
  Farkındalık demişken, nefesin yanında beden ile ve duygular ile ilgili de farkındalık gelişir.
  Yoga yapan çocukların bedenleri daha esnektir. Ayrıca denge kabiliyeti artar. Fiziksel bu kazanımların, elbette ruhsal yansımaları da olur. Daha esnek düşünebilme, ruhsal anlamda dengeli olma gibi özellikler desteklenir.
  Bir diğer önemli konu ‘rekabetsiz ortam’. Bu ortam belki de çok nadiren deneyimleyebildikleri ‘özgür olma’ şansı veriliyor çocuklara. Herkes günün yettiği kadarını yapıyor ve herhangi bir kıyas yok. Eleştirilme yok, ‘’bu doğru değil şöyle yap’’ demek yok, en iyi ya da en kötü yok. Herkes olduğu haliyle kabul görüyor. Kendi doğası neyse, onu deneyimleme ve olduğu haliyle kabul görme durumu belki de insana en iyi gelen şeylerden biri. Anlayış, koşulsuz kabul, farklılıklara saygı, empati … Hem çocuklar için hem de dünyamız için önemli kazanımlar…
  Yoganın bir diğer artısı herhangi bir tema ile ilgili çalışılabilir oluşu. Örneğin aşırı dürtüselliği olan bir çocukla bu konu çalışılabilir, korkuları olan çocuklarla, özgüven sıkıntısı çeken çocuklarla vb. mevcut problemle ilgili bir tema oluşturulup çalışılabilir. Elbette mevcut problemi yaşayan çocuk bu çalışmalarda kendinden bir şeyler bulurken, diğer çocuklar da bu türden sıkıntıları olan çocukların dünyasından bakabilmeyi deneyimlerler.
  Yogada birlik ve bütünlük vardır. Özellikle eşli duruşlar, grup oyunları birbirine güvenme, arkadaşının sorumluluğunu alma gibi konularda da çocukları destekler.
  Yoga’da sevgi var. İnsana, doğaya, hayvanlara sevgi. Sevginin olduğu yerde umut da hep vardır.
  Merve Ünlü