Küçük Yunusun Çabası

  Hikâyeyi yazan: Funda Öztap Yogalin® çocuk yogası eğitmenidir.
  Yaş Grubu: 4 yaş ve üstü
  Bir sabah doğa, çakan şimşekler ve şakır şakır yağan bir yağmurla güne başlar.(Çakan Şimşek).(Şiddetli yağmur damlaları).
  Yağmur bir hızlanıp bir yavaşlamakta etraf bir taraftan denize ve ormanlara düşen yağmur damlalarının çıkarttığı sesle, bir yandan da sabah sabah bu yağmurdan sırılsıklam kuşların neşeli sesiyle hareketlenir. ( kuş).Yavaş yavaş yağmurun gücü azalır ve pıt pıt kesilir.(Yavaş yavaş yağmur damlacıkları).
  Gökyüzünde ki kara bulutlar dağılmaya başlar ve ardından denizin ortasından kıpkırmızı bir güneş doğar ve dünyayı selamlar.(Güneşe selam ya da Günaydın Güneş)
  Minik bir yunus hüzünlü gözlerle başını suyun üstüne çıkartır. Sonra yavaş hareketlerle suya gire çıka sahilin çok yakınındaki bir kayaya ulaşır.(Yunus duruşu hafif hareketli).(Bebek duruşu).
  O da ne? Kayanın üstünde kocaman miskin bir denizyıldızı, yunusu görür(Denizyıldızı).
  Denizyıldızı yanında öylece morali bozuk, bitkin duran yunusu görünce dayanamaz ve derdinin ne olduğunu sorar.
  Yunus gözyaşları içerisinde bu gün kocaman bir tekne ile gelen insanlar tarafından yakalanıp götürüldüklerini anlatır.(Kayık duruşu).
  Bu insanlar anne ve babasını götürürken acayip sesler çıkartmışlar. (Timüse vurarak aaaa ses çıkarttır).
  Minik yunus bu insanlardan hızla yüzerek kaçmayı başarmış.(Yüzen yunus duruşu). Ama annesi ve babasını çok özlüyormuş.
  Denizyıldızı ve minik yunus başlarını kaldırıp gökyüzüne baktıklarında biraz önce yağan yağmurun etkisi ile oluşan gökkuşağını görürler.(Gökkuşağı).
  Yavaş yavaş sahile insanlar gelmeye başlar. Bir grup çocuk hızla denize doğru koşup kendilerini denizin sularına bırakırlar. (Yüzücü). Bu çocuklardan bir tanesi kayanın yanında öylece hüzünle duran yunusu fark eder ve ona doğru yüzer.
  Yüzücü çocuk yavru yunusa dönüp “neden bu kadar hüzünlüsün tatlı yunus “ diye sorar.
  Denizyıldızı yunusun yerine her şeyi anlatır. (Denizyıldızı yatarak)
  Yüzücü çocuk galiba ben senin sorununu çözebilirim der ve hızla sahile yüzer. (Tekrar yüzücü-sırt üstü yüzebilir çapraz kol ve çapraz bacak).
  Hızla şortunu tişörtünü giyer ve başına şapkasını takar doğruca arabasına gider.(Giyinme )(Araba) Arabasıyla kasabaya doğru ilerlerken çimenlerde otlayan inekleri ve oynaşan kedi yavrularını görür onlara el sallar ve yoluna devam eder.(Kedi-İnek).
  Kasabaya ulaştığında en yakın arkadaşı Cem i bulur ve minik yunusun hikâyesini ona anlatır. 2 Arkadaş bir plan yaparlar. Kasabadaki her kesin kapısını çalıp akşam yapılacak yunus gösterisine gelmelerini ancak bilet almamalarını isterler. Bir yandan da minik yunusun başına gelenleri anlatırlar.(Kapı aç kapı kapat).
  Akşam güneş batıp da ay çıktığı zaman tüm insanlar akın akın gösteri yapılan yere gelirler.
  Daha gösteri sahipleri bir şey anlayamadan tüm kasabalılar bu adamlara bağırıp çağırmaya başlarlar. Adamlar korkudan ne yapacaklarını bilemedikleri için apar topar arabalarına binip kaçarlar.
  Tüm kasaba mutlu bir şekilde anne baba yunusu gösteri havuzundan dikkatlice çıkartıp arabalarla sahile götürürler ve teker teker denize bırakırlar. Bu sırada gürültünün geldiği yöne doğru yüzen minik yunus anne ve babasını görünce sevinçten hızla el çırpar tüm aile halka halinde denizin ortasından sahildeki insanlara teşekkür ederler. (Tüm çocuklar halka şeklinde ileri geri hareket eden yunus duruşunu yapar ve neşeli sesler çıkartırlar).Bu arada olup bitenleri yukarıdan mutlulukla seyreden ay da onlara selam gönderir.(Aya selam).