Zıpır ile zırzop ormanda

  Bu ayki hikaye Zıpır ve Zırzop ’la ilgili. Biri tavşan diğeri de köpek. Yogalin yoganın eğitimlerinde hep etraftadırlar. Eğitimlerden birinde bir gruba Zıpır ve Zırzop ‘la ilgili bir hikaye yazıp ertesi güne derse getirmelerini istedim. Gruplara zaman zaman normal ödevleri dışında da ödevler verebiliyorum. Neyi vereceğim ya da verip vermeyeceğim gurubun sinerjisine bağlı oluyor. Seda Ulusoy’un hazırladığı ‘’Zıpır ve Zirzop ormanda’’ isimli hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Koyu renkte olanlar öykünün içinde hangi duruşların yapılacağını göstermek için.
  ZIPIR VE ZIRZOP ORMANDA
  Zıpır ve zırzop (Tavşan ve Köpek duruşu)sabah olunca yatağından kalkmadan şöyle bir gerinirler. (Gerinen köpek) Önce birbirlerine sonra güneşe ve toprağa günaydın (Öne eğilme) diyerek güne başlarlar. Zırzop zıplayarak yatağından fırlar ve zıpırla birbirine günaydın derler. Kapıyı açarak (kapı duruşu) güneşi ve toprağı selamlayarak ormanın içine doğru sabah yürüyüşü yapmak için birlikte evden ayrılırlar.
  Ormandaki toprağın, ağaçların kokusunu burunlarından derin derin nefes alıp vererek tüm oksijeni içlerine çekerler. Hafif bir rüzgar ağaçların yapraklarını sallamaktadır(Bu esnada ağaç duruşunda sallanarak rüzgar sesiyle nefese devam edilir). Zırzop birden bir koku alır( 3 kısa bir uzun nefesle). Zıpır ona bu güzel kokunun ıhlamur ağaçlarından geldiğini gösterir.
  Yürüyüşlerine devam ederken arkalarından kaplumbağa seslenir. Zıpır, zırzop merhaba, birlikte yemek yiyelim mi diye sorar kaplumbağa? Zıpır ve Zırzop kahvaltı etmediklerini hatırlarlar ve hep birlikte yemeğe karar verirler. Ağaçtan meyve toplamaya başlarlar, zırzop toprağı kazıyarak havuç aramaktadır. Renkli gözlü kedicik sütüyle birlikte yanlarına gelir ve onlarla birlikte yemeğe katılır.
  Ağaçtaki arı kovanı çevresinde, arılar vızıldayarak uçuşurken yerde oturup yemek yiyen grubu görürler ve onlara bal götürürler. Zıpır, Zırzop, kaplumbağa ve kedi arılara teşekkür eder.
  Ağacın arkasından homurdanarak gelen iri, kahverengi ayıyının sesini duyarlar. Ayı onlara doğru hızlı adımlarla yaklaşmaktadır. Yedikleri balı paylaşmak istediğini söyler ve kedi baldan bir tabak alarak kahverengi ayıya uzatır. Hep birlikte yemeklerine devam ederler.
  Zıpır hep birlikte bir oyun oynayalım der. Ama maymun kardeşi de çağıralım deyip onun evine doğru yola koyulurlar. Maymunun evi nehrin karşısındaki dev ağaçtadır. Nehirden geçmek için kayığa binerler. Maymunun kapısını çalarlar. Tık tık biz geldik. Maymun onları görünce çok mutlu olur sağa sola zıplayarak hoş geldiniz der. Zıpır bizimle oyun oynar mısın? diye sorar. Maymun kışa hazırlık için odun kesmesi gerektiğini ama yardım ederlerse çabucak bitirip oyun oynayabileceklerini söyler. Hepsi kabul ederek odun kesmeye başlarlar. Çok yorulurlar dinlenmek için içeri gidip sandalyeye otururlar. Bir de ne görsünler masanın üstünde pasta ve mumları var. Hepsi birden Zırzop’a sürpriz doğum günü hazırlamışlardır. Zırzop çok şaşırır bu sırada kapı çalar. Kobra ben de geldim geç mi kaldım yoksa diye sorar? Kobra sürünerek içeri girer. Zırzop mutlu bir şekilde önce gözlerini kapatır bir dilek tutar sonra mumları üfler. Pastalarını yerler ve maymun onlara müzik açarak eğlenmeye başlarlar (ters burgu ve zıplama şeklinde). Akşam olup hava kararınca hepsi maymunun evinde kalarak gece uyumaya karar verirler. Hep birlikte merdiven nefesi yapmak için birbirlerinin göbeklerinin üzerine yatarak gözlerini kapatıp uyurlar.
  Hikayeyi yazan Çocuk yogası eğitmeni
  SEDA ULUSOY