Zıplayan Top

  Bu çalışma çocuklara kendilerini rahatsız eden bir durumdan çıkabileceklerini anlatmaya çalışan bir çalışma.
  Yavaşça uzan ve bedenini rahat bırak. Bacakların rahat, kolların bedeninin yanında yerde rahat, nefes al… nefes ver. Her nefes alıp verdiğinde bedeninin biraz daha rahatladığını hisset.
  Bir yüzme havuzunun önünde durduğunu hayal et. Berrak suya bak ve havuzun dibini gör. Güneş ışınları sudan yansıyarak bütün bedenini ısıtıyor.
  Ayağının dibinde canlı renklerden oluşmuş bir plaj topu var. Bu topu al, derin bir nefes al ve nefes verirken topu şişirmeye başla. Her şişirdiğinde hissettiğin bir korku, öfke veya bir sıkıntıyı topun içine koy. Topu şişirmek için 3 derin nefes alıp vermen gerekiyor.
  Havuzun suyu boyunu geçmediği için rahatlıkla tek başına suya girebilirsin. Havuza girdiğinde suyun sıcak olmasına şaşırıyorsun. Elinle her tarafa su sıçratmaya başla.
  Şimdi plaj topunu al, sarıl ve suyun altına itmeye çalış. Suyun altına itmekte zorlanabilirsin yinede dene. Nefes al ve topu kalçana kadar itmeye çalış. Nefes verirken bırak ve topun yukarı fırlamasını gözlemle. Tekrar suyun içine düştüğünde topu al ve nefes alırken biraz daha güçlü bir şekilde dizlerine kadar itmeye çalış, nefes verirken topu bırak ve yine topun havaya fırlamasını seyret. Top tekrar havuzun içine hemen yanına düşecektir. Topu tekrar al ve biraz daha gayretle topu bu sefer ayaklarına kadar suyun altında itmeye çalış. Bayağı bir güç sarf etmen gerekecek, nefes al ve nefes verirken itebildiğin kadar topu ayaklarına doğru it. Top ayaklarına yaklaştığında ya da deyince topu itmeyi bırak ve topun gökyüzüne fırlayışına bak. Neredeyse göremeyeceğin kadar yükseğe fırlıyor ve sonra yavaş yavaş yine havuza yanına düşüyor.
  Top yukarı çıkıyor ve yine aşağı düşüyor aynı bizim hissettiğimiz duygular gibi. Bir olay olduğunda sıkılıyor, öfkeleniyor, kızabiliyor ya da korkabiliyoruz. Ama bu duygularımız kalıcı olmuyor sonrada hissettiğimiz duygunun tersini hissediyoruz. Sıkılmıyor, öfkelenmiyor, kızmıyor ve korkmuyoruz. Bir an ağlıyoruz sonra ağlamayı bırakıyoruz. Bütün bu duyguları hissetmek çok doğal, aynen suyun içinde ittiğimiz top gibi, topu ittiğimizde yere doğru gidiyor bıraktığımızda ters bir şekilde havaya fırlıyor ve yine aşağı düşüyor. Değişik zamanlarda değişik duygular yaşıyoruz ama bütün bu duygularımızın kalıcı olmadığını da biliyoruz. Hepsi olumlu olumsuz geçici duygular...
  Yavaşça ayaklarını oynat, ellerini oynat artık bedenini uyandırma zamanı geldi, yavaşça oturma pozisyonuna gel ve yavaşça gözlerini aç.